Wi-Fi 7

Ostatnio, Wi-Fi Alliance oficjalnie zaakceptowała Wi-Fi 7, znaną również jako 802.11be, i nasze domy oraz biura wkrótce zobaczą prędkości dochodzące - wierzcie lub nie - do niemal 5,8 Gbps


Jak Wi-Fi 7 osiąga takie prędkości ? 

4K Quadrature Amplitude Modulation (QAM):
Umożliwia każdemu sygnałowi umieszczenie o 120% więcej danych w kanale niż w przypadku Wi-Fi 6E.

Multi-Link Operation (MLO):
Pozwala urządzeniom rozprowadzać połączenia na dwa lub trzy pasma (2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz), zwiększając prędkość i stabilność. Jeśli jedno pasmo jest poza zasięgiem, urządzenie automatycznie przełącza się na inne bez konieczności ponownego łączenia. Ten proces nazywa się łączeniem lub agregacją.

Resource Units (RU):
W przypadku starszych standardów Wi-Fi 6/6E i wcześniejszych, gdy część kanału o wysokiej prędkości jest wykorzystywana przez inne urządzenie, cały kanał jest niedostępny. W przypadku Wi-Fi 7 kanał może być współdzielony, jeśli jest dostępne miejsce.

MU-MIMO:
Wi-Fi 7 obsługuje więcej strumieni przestrzennych multi-user, multiple-input, multiple-output (MU-MIMO), co umożliwia routerom komunikację z większą liczbą urządzeń jednocześnie. Ta funkcja zwiększa efektywność sieci, zwłaszcza w zatłoczonych środowiskach.

Opóźnienia:
Integracja wszystkich trzech pasm redukuje ograniczenia czasowe, zwiększając prawdopodobieństwo natychmiastowej transmisji pakietów danych. Ten aspekt jest szczególnie korzystny dla aplikacji wymagających niskiej latencji, takich jak gry online i wideokonferencje.


Wi-Fi 7 działa na tych samych pasmach 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz, więc jest kompatybilny wstecznie z poprzednimi standardami Wi-Fi. Jednak starsze urządzenia mogą nadal łączyć się z sieciami Wi-Fi 7, ale nie skorzystają z jego wyższej wydajności ani większości nowych funkcji. Niektóre funkcje, takie jak beamforming, które skupiają się na urządzeniach, mogą jednak zapewnić wyższe przepływy danych.

Podwajając liczbę obsługiwanych strumieni MU-MIMO do 8x8 MU-MIMO, Wi-Fi 7 może również obsługiwać rozmowy z 16 urządzeniami jednocześnie. Ta możliwość może być pomocna także dla starszych urządzeń - o ile, i to duże "o ile", twój router jest wyposażony w 16 anten. Wiele routerów 6E, na przykład, które mogą obsługiwać do ośmiu anten, jest dostarczanych tylko z czterema, podczas gdy większość urządzeń z funkcją Wi-Fi, takich jak telefony i laptopy, ma tylko dwie anteny.