Wi-Fi 7 ?

Producent sprzętu do sieci przedsiębiorstwowych, EnGenius, ogłosił w tym tygodniu, że wkrótce wprowadzi na rynek jeden z pierwszych punktów dostępowych obsługujących technologię Wi-Fi 7 do użytku biznesowego.

Model ECW536 wykorzystuje chipset Qualcomm Networking Pro 1220 i ma konfigurację anten 4x4x4. Posiada dwa porty ethernet 10Gb/s oraz kilka ulepszeń związanych z bezpieczeństwem, takich jak protokoły szyfrowania klasy biznesowej, RADIUS i izolowany dostęp gości.

Główną zaletą jest jednak możliwość połączenia z Wi-Fi 7. Wi-Fi 7, znane również jako 802.11be

Główne uaktualnienia w Wi-Fi 7 obejmują:
  • szersze kanały (do 320MHz), 
  • modulację amplitudy kwadraturowej 4K zamiast 1K 
  • operację wielopasmową, która jednocześnie wykorzystuje wiele pasm radiowych do obsługi jednego połączenia.  
  • przepustowości do 46 Gb/s.
Model ECW536 od EnGenius będzie dostępny na sprzedaż na początku czwartego kwartału, jak poinformowała firma. Przedstawiciele prasowi EnGenius odmówili podania informacji na temat cen.

KOMENTARZ:
Do czasu pełnej certyfikacji Wi-Fi 7 będziemy nadal widzieć punkty dostępowe, bramy i routery obsługujące wersję wstępną standardu Wi-Fi 7, a także niektóre urządzenia klienta obsługujące Wi-Fi 7 jednak prawdziwy wzrost na rynku Wi-Fi w najbliższej przyszłości prawdopodobnie będzie dotyczył Wi-Fi 6E, który jako pierwszy standard wykorzystuje pasmo 6 GHz do szerszych kanałów i tym samym większej przepustowości, ale nawet to dopiero zaczyna nabierać tempa.

Zespół DataLink Experts