Wi-Fi 5 vs Wi-Fi 6

WiFi 6 (IEEE 802.11ax) to najnowsza wersja protokołu, która stopniowo zdobywa popularność w sieciach bezprzewodowych. Ten nowy standard, oprócz zwiększonej prędkości, oferuje również większą przepustowość i lepsze zabezpieczenie danych. Dla wielu, przejście z WiFi 5 na 6 jest jak przeniesienie się z drogi szybkiego ruchu na czteropasmową autostradę. Czym wyróżnia się nowy standard i dlaczego warto go szybko wdrożyć w sieci firmowej?


Jaka jest różnica między Wi-Fi 5 vs Wi-Fi 6?
Różnica między Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6 jest naprawdę kolosalna i dotyczy wielu parametrów. Oto te najważniejsze:


Nazwa standardu
Zmiana nazewnictwa standardów, choć ma charakter głównie kosmetyczny, jest ważna, zwłaszcza jeśli chcemy dowiedzieć się, w jakim standardzie działa nasze urządzenie. Jak wspomniałem wcześniej, w 2019 roku, wraz z pojawieniem się nowego standardu, ustalono również nową nomenklaturę dla wszystkich standardów. Taki ruch miał charakter wizerunkowy, a przy okazji ułatwiał marketing. Nazwa Wi-Fi 6 jest po prostu łatwiejsza do promocji niż nazwa kolejnego standardu zaczynającego się od 802.11. Urządzenia pracujące w standardzie Wi-Fi 5 są oznaczane jako IEEE 802.11ac, a nowszy standard Wi-Fi 6 – jako 802.11ax.

Zużycie energii i żywotność baterii
Parametr ten jest szczególnie istotny, gdy często korzystamy z łączności bezprzewodowej na urządzeniach mobilnych.
Pomimo wielu zalet, Wi-Fi ma jedną kluczową wadę – korzystanie z niego wpływa na czas działania naszej baterii, a tym samym wymusza częstsze ładowanie urządzenia. Dlatego, jeśli bateria w naszym telefonie czy innym urządzeniu, jak terminal czy czytnik kodów kreskowych, jest już mocno zużyta, przejście na standard, który mniej obciąża baterię, może być dobrym rozwiązaniem. W tym aspekcie Wi-Fi 6 przynosi ogromną zmianę w porównaniu do starszego standardu, wprowadzając funkcję zwaną Target Wake Time (TWT). Jest to technologia, która pozwala urządzeniu “zasnąć”, gdy nie jest prowadzona transmisja danych. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w świecie Internetu Rzeczy, które zazwyczaj wymagają stałego połączenia z siecią Wi-Fi.

Protokoły bezpieczeństwa sieci – WPA2 i WPA3
Sieć bezprzewodowa, która jest w wielu przypadkach siecią publiczną, a przez to potencjalnie bardziej narażona na ataki hakerów, wymaga silnych zabezpieczeń. Wi-Fi 5 korzysta z protokołów WPA i WPA2, które były już znacznym polepszeniem w porównaniu do przestarzałych standardów bezpieczeństwa. Jednak WPA, bazujące na hasłach dostępu, nadal mogło zostać zhakowane, na przykład gdy haker odgadł hasło przez wykorzystanie różnych kombinacji. Wi-Fi 6, oprócz standardu WPA2, wprowadza WPA3 – Wi-Fi Protected Access 3. W tym protokole pojawia się m.in. uwierzytelnianie wieloskładnikowe >> i technologia OWE oraz skanowalne kody.

Szybkość przesyłania danych
Szybkość przesyłu danych to jeden z parametrów, które zawsze przyciągają uwagę. Każdy kolejny standard wyraźnie zwiększa szybkość i nie inaczej jest przy porównywaniu Wi-Fi 5 do Wi-Fi 6. W tym przypadku różnica jest znaczna. Maksymalna teoretyczna prędkość przesyłu danych w Wi-Fi 5 wynosiła 6,9 Gb/s (w praktyce średnia prędkość transmisji wynosiła ok. 200 Mb/s), natomiast w Wi-Fi 6 teoretyczne maksimum wynosi do 9,6 Gb/s. Jeszcze szybszy jest kolejny standard, który pojawił się po Wi-Fi 6, czyli Wi-Fi 6E. Działając w nowym paśmie 6 GHz, Wi-Fi 6E może obsługiwać 14 kanałów 80 MHz lub nawet 7 kanałów o dużej przepustowości o szerokości 160 MHz.

Różnica między Wi-Fi 5 i 6 staje się szczególnie zauważalna, gdy sieć jest mocno obciążona i do routera jest podłączonych wiele urządzeń. W takiej sytuacji urządzenia pracujące w starszym standardzie Wi-Fi 5 odczuwają wyraźny spadek prędkości, który dla Wi-Fi 6 jest praktycznie nieodczuwalny.

Pasma częstotliwości
Kolejną różnicą, która ma znaczący wpływ na sposób korzystania z sieci, są obsługiwane pasma częstotliwości. Sieci bezprzewodowe mogą funkcjonować na dwóch pasmach: 2,4 GHz i 5 GHz. To drugie charakteryzuje się mniejszymi zakłóceniami, ale jednocześnie mniejszym zasięgiem i większymi problemami z przenikaniem przez naturalne bariery. Popularniejsze jest pasmo 2,4 GHz, które jest bardziej podatne na zakłócenia, ale ma większy zasięg. Wi-Fi 5 obsługuje pasmo 5 GHz, natomiast Wi-Fi 6 zostało stworzone tak, aby obsługiwać obie częstotliwości – 2,4 GHz i 5 GHz. Dzięki temu router działający w standardzie Wi-Fi 6 może samodzielnie wybierać pasmo, które w danym momencie jest najmniej obciążone i pozwala na szybszy i efektywniejszy przesył danych.

Kształtowanie wiązki
Znaczące różnice zaszły także w sposobie kształtowania wiązki, czyli rozprowadzania sygnału wokół routera. Routery pracujące w protokole Wi-Fi 5 i starszych, rozprowadzały sygnały równomiernie w różnych kierunkach, pokrywając całe pomieszczenie. Ten sposób rozprowadzania sygnału był korzystny szczególnie w miejscach, gdzie użytkownicy często się przemieszczali. Takie kształtowanie wiązki miało swoje wady i zalety. Zaletą było to, że sprawdzało się w pomieszczeniach, w których użytkownicy byli w ciągłym ruchu, na przykład w magazynie. Niemniej jednak, wpływało to na siłę sygnału.

W Wi-Fi 6 kształtowanie wiązki zostało rozwiązane inaczej. Wiązka kierowana jest bardziej precyzyjnie w stronę urządzenia odbierającego. Porównując do urządzeń wykorzystujących Wi-Fi 5, które korzystają z czterech anten, Wi-Fi 6 posiada osiem anten, które umożliwiają lepsze kształtowanie wiązki sygnału.

OFDMA: Więcej połączeń, mniej zatorów
Wi-Fi 5 używa technologii OFDM do kontrolowania dostępu do sieci. Ta technologia dzieli szybką transmisję na wiele wolniejszych transmisji wąskopasmowych, ograniczając liczbę użytkowników, którzy mogą jednocześnie korzystać z sieci. Natomiast Wi-Fi 6 korzysta z ulepszonej wersji tej technologii – OFDMA. OFDMA umożliwia użytkownikom łatwiejszy dostęp do sieci bez czekania w kolejce. Ta technologia czterokrotnie zwiększa liczbę “kanałów” dostępnych na każdą częstotliwość, co prowadzi do mniejszych zatorów i opóźnień. Przy zastosowaniu OFDMA, Wi-Fi 6 jest znacznie bardziej wydajny i lepiej radzi sobie z dużą liczbą urządzeń w porównaniu do Wi-Fi 5.

Mniejsza różnica w przesyłaniu danych
Korzystając z większej mocy procesora i technologii takiej jak OFDMA, Wi-Fi 6 umożliwia szybsze przesyłanie danych w czasie rzeczywistym, praktycznie z minimalnym lub zerowym opóźnieniem. To oznacza, że możemy korzystać z internetu bez ograniczeń, a czas opóźnienia jest zredukowany do minimum. Jest to szczególnie cenne w miejscach, gdzie szybki dostęp do danych, takich jak pakiety informacji, maile czy materiały, jest niezwykle istotny, na przykład w centrach logistycznych czy korporacjach.

Komunikacja na większą skalę, czyli MU-MIMO
Kolejnym atutem Wi-Fi 6 jest technologia o skrócie MU-MIMO, czyli “wielu użytkowników, wiele wejść, wiele wyjść”. Jak sama nazwa wskazuje, technologia ta umożliwia wielu użytkownikom jednoczesne korzystanie z sieci Wi-Fi. Wi-Fi 5 korzysta z 4×4 MU-MIMO, co oznacza, że może obsłużyć jednocześnie do czterech urządzeń. Po przekroczeniu tego limitu, sieć może stać się przeciążona, co utrudnia jej działanie.

Dla porównania, Wi-Fi 6 korzysta z ulepszonej, 8×8 MU-MIMO. Ta technologia jest w stanie obsłużyć jednocześnie do ośmiu urządzeń, co sprawia, że sieć jest mniej podatna na zatory. Dodatkowo, MU-MIMO w Wi-Fi 6 jest dwukierunkowe, co daje urządzeniom lepsze możliwości komunikacji z routerem.

BSS Coloring
Jednym z niewątpliwych atutów Wi-Fi 6 jest wprowadzenie technologii BSS Coloring, która pozwala na wyraźne zredukowanie ilości zakłóceń w danym paśmie. W praktyce, dzięki tej technologii możemy oznaczać różnymi kolorami pakiety pochodzące z różnych urządzeń. W ten sposób jesteśmy w stanie określić, które wiązki nie powinny ze sobą kolidować, co redukuje lub nawet eliminuje ryzyko wystąpienia zakłóceń pasma. Jest to innowacyjna technologia, która jest nowością w standardzie Wi-Fi 6 i nie występuje w żadnym innym standardzie.

Zespół DataLink Experts