OFDMA w Wi-Fi 6

OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) jest technologią stosowaną w standardzie 802.11ax, który jest najnowszą wersją standardu Wi-Fi.

W uproszczeniu, OFDMA dzieli dostępne pasmo na mniejsze jednostki, zwane podnośnymi. Każdy podnośny może być przypisany do konkretnego urządzenia lub grupy urządzeń. Dzięki temu, wiele urządzeń może jednocześnie przesyłać dane na różnych częstotliwościach.

PRZYKŁAD:
Jeśli w sieci Wi-Fi działają jednocześnie smartfony, laptopy i telewizory, OFDMA pozwoli na jednoczesne przesyłanie danych dla każdego z tych urządzeń na osobnych podnośnych. To oznacza, że dane z różnych urządzeń nie będą kolidować ze sobą, co poprawia wydajność sieci.


WYKORZYSTANIE KANAŁU:
OFDMA umożliwia przesyłanie do nawet dziewięciu klientów jednocześnie w 20 MHz kanale, w porównaniu do jednego w standardzie 802.11ac. Skaluje się to w sposób dosyć liniowy, gdy zwiększamy szerokość kanału, umożliwiając obsługę 18 klientów dla 40 MHz i 37 klientów dla 80 MHz kanałów. Jeden klient może również wykorzystać cały kanał, dzięki czemu nie trzeba kompromisować wydajności maksymalnej dla większej gęstości klientów.


W rezultacie, sieci Wi-Fi oparte na 802.11ax z OFDMA są bardziej wydajne, mogą obsługiwać większą liczbę urządzeń jednocześnie i zapewniać lepszą jakość połączenia.


Zespół DataLink Experts