Jak zaprojektować się Wi-Fi ?

2.4GHz , 5GHz a może 6GHz ?

Podczas projektowania sieci Wi-Fi musimy zastanowić się w jakim Paśmie chcemy rozgłaszać naszą sieć bezprzewodową. Wybór pasma jest najważniejszą rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę gdyż Punkty dostępowe w 2023r potrafią pracować na 3 różnych pasmach..

Pasmo 2,4 GHz jest to najpopularniejsze pasmo używane w sieciach bezprzewodowych. Jest szeroko dostępne i obsługiwane przez większość urządzeń Wi-Fi. Jednak ze względu na popularność, może być bardziej zatłoczone, co prowadzi do większej interferencji i niższej wydajności. Ponadto, pasmo 2,4 GHz ma mniej dostępnej przepustowości w porównaniu do pasm 5 GHz i 6 GHz.

Pasmo 5 GHz oferuje większą przepustowość i mniejsze zakłócenia w porównaniu do pasma 2,4 GHz. Jest to szczególnie ważne w gęsto zaludnionych obszarach, gdzie jest więcej sieci Wi-Fi. Pasmo 5 GHz jest również bardziej zalecane do obsługi aplikacji wymagających wysokiej przepustowości, takich jak strumieniowanie wideo HD czy gry online. Warto jednak zauważyć, że pasmo 5 GHz ma mniejszy zasięg niż pasmo 2,4 GHz.

Pasmo 6 GHz jest stosunkowo nowe i zostało wprowadzone w celu zwiększenia dostępnej przepustowości dla sieci bezprzewodowych. Jest to pasmo bez licencji, co oznacza, że ​​jest dostępne dla różnych urządzeń Wi-Fi. Pasmo 6 GHz oferuje jeszcze większą przepustowość niż pasmo 5 GHz, co jest szczególnie korzystne dla aplikacji wymagających dużych przepływności danych, takich jak strumieniowanie wideo w jakości 4K czy 8K. Jest to też najbezpieczniejszy aktualnie standard gdyż pasmo 6GHz wymaga użycia szyfrowania WPA3.
Jednak ze względu na to, że pasmo 6 GHz jest stosunkowo nowe, nie wszystkie urządzenia Wi-Fi obecnie obsługują to pasmo. Urządzenia obsługujące 6GHz są aktualnie najdroższe ale taka inwestycja może się opłacić gdyż taka sieć będzie znami pracować znacznie dłużej ze względu na dłuższe wsparcie producenta sprzętu

Co poleca nasz zespół?
Urządzenia wyposażone w antene 6GHz to przyszłość i każde nowe biuro powinno przejść na ten standard. Urządzenia koproracyjne powinny podłączać się do sieci obsługujących 5GHz oraz 6GHz a 2.4Ghz powinno już być tylko pozostawione naszym gościom oraz urządzeniom nie wspierającym inne pasma.

Zespoł DataLink Experts