Jak zaprojektować się Wi-Fi ?

Mówi się, że prawdziwy dom to taki, gdzie sieć Wi-Fi funkcjonuje bez zarzutu. Jednak w przypadku projektowania sieci bezprzewodowych w środowisku korporacyjnym, optymalizacja sygnału staje się bardziej skomplikowanym zadaniem. W niniejszym opracowaniu przedstawimy, jak zaplanować infrastrukturę Wi-Fi w firmie oraz dlaczego automatyczne planery i kontrolery nie są wystarczające, aby zapewnić doskonałą jakość sygnału w każdym zakątku przedsiębiorstwa.

Projektowanie Wi-Fi bez analizy sieci bezprzewodowej (site survey)? Raczej NIE...

W celu zapewnienia optymalnej wydajności i działania sieci bezprzewodowych, istotne jest przestrzeganie dobrych praktyk w procesie projektowania. Pierwszym krokiem jest dokładna weryfikacja miejsca, w którym sieć ma zostać wdrożona. Następnie, na podstawie tej analizy, można przystąpić do planowania sieci, zlecenia instalacji i przeprowadzenia drugiej analizy po uruchomieniu, w celu sprawdzenia poprawności działania sieci oraz wykonania pomiarów.

Warto podkreślić, że analiza sieci jest niezbędne zarówno w przypadku projektów greenfield, czyli tworzenia zupełnie nowej sieci, jak i w przypadku projektów brownfield, w których rozbudowujemy istniejącą sieć o nowe komponenty lub diagnozujemy przyczyny nieprawidłowego działania sieci.

A jeśli tego nie zrobisz (site survey) ...
  • Niewłaściwie zainstalowane access pointy mogą powodować zakłócenia sygnału, co prowadzi do słabej jakości połączenia lub jego całkowitego braku.
    • sygnał jest blokowany/tłumiony przez obiekty w biurze (ściany, umeblownanie)
  • Zbyt mała/duża ilość access pointów powoduje problemy z roamingiem.
Kontroler nas nie uratuje a czasem będzie przeszkadzać...

Kontroler sieci bezprzewodowej pomoże nam w wielu rzeczach, ale w procesie kontroli nad siecią bezprzewodową ważny jest również czynnik ludzki.

W ramach aplikacji kontrolera możemy planować sieć i ją konfigurować. Podajemy parametry sieci, a w następnym kroku kontroler rozmieszcza nam Acces Pointy. Wszystko brzmi pięknie, tylko trzeba mieć na uwadze kwestie praktyczne, czyli np. to, że w danym miejscu, które zostało wskazane po prostu nie da się fizycznie zamontować Access Pointa.

W przypadku zarządzania access pointami przez wspólny kontroler, ważne jest rozważenie, czy istnieją miejsca, które kontroler nie powinien zarządzać. Dlaczego? Kontroler zazwyczaj automatycznie przypisuje kanały Wi-Fi w celu uniknięcia wzajemnych zakłóceń. Paradoksalnie jednak, może to prowadzić do problemów z połączeniem.

Weźmy na przykład sytuację, gdy klient ma biura w kompleksie, który obejmuje duże centrum handlowe oraz prywatne mieszkania. W takim miejscu istnieje wiele różnych sieci Wi-Fi. Jeśli pozwolimy kontrolerowi działać automatycznie, może on co jakiś czas zakłócać działanie sieci. Zmiana kanału w jednej sieci może spowodować lawinową zmianę kanałów w pozostałych sieciach.

Dlatego istotne jest przemyślenie, czy w takim środowisku należy ograniczyć zarządzanie przez kontroler.

W celu uniknięcia wzajemnych zakłóceń i zapewnienia stabilnego połączenia kanały Wi-Fi powinny być ustawione na podstawie analizy sieci (SIte Survey) .

W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych przestojów i zapewnić optymalne działanie sieci w zatłoczonych obszarach, gdzie istnieje wiele innych sieci bezprzewodowych.

Zespół DataLink Experts

www.datalinkexperts.com